Board Committees & Task Forces

July 2018 – June 2019


Finance Committee


Greg O'Melia, Chair, The Buckley School (United States)

Kerry Brennan, The Roxbury Latin School (United States)

David Dini, St. Mark's School of Texas (United States)

Chris Post, The Boys' Latin School of Maryland (United States)

Tom Stanton, The Buckley School (United States)


Membership Committee


Mark Fenton, Chair, King Edward's School (United Kingdom)

Tom Batty, Scotch College (Australia)

Gunmeet Bindra, Welham Boys' School (India)

Miguel Dionis, Viaró Global School (Spain)

Hal Hannaford, Selwyn House School (Canada)

Simon Henderson, Eton College (United Kingdom)

Byron Hulsey, Woodberry Forest School (United States)

David Knowles, Clifton School (South Africa)

Anthony Micallef, Brisbane Grammar School (Australia)

Ron Morrison, Shore School (Australia)

Will Murphy, Colegio Alpamayo (Peru)

Rick Parsons, The Sterling Hall School (Canada)

Tony Reeler, Pretoria Boys' High School (South Africa)


Program Committee


Brad Gioia, Co-Chair, Montgomery Bell Academy (United States)

John Botti, The Browning School (United States)

Dave Faus, St. Paul's School (United States)

Michael Fellin, Cresent School (Canada)

Bradley Fenner, Prince Alfred College (Australia)

David Ferguson, Westlake Boys' High School (New Zealand)

Michael Grenier, Eton College (United Kingdom)

Lorri Hamilton Durbin, Town School for Boys (United States)

Janet Lien, The Browning School (United States)

Jack Pannell, Baltimore Collegiate School for Boys (United States)

Sherry Rusher, St. Albans School (United States)


Research Committee


Ian Lambert, Chair, The Scots College (Australia)

John Munro, Vice Chair, Fairfield Country Day School (United States)

Hugh Chilton, The Scots College (Australia)

Alastair Chirnside, Harrow School (United Kingdom)

Ross Featherton, Brighton Grammar School (Australia)

Kim Hudson, St. Christopher's School (United States)

Di Laycock, The King's School (Australia)

Margot Long, St. John's College (South Africa)

Caitlin Munday, The Scots College (Australia)

Jonnie Noakes, Eton College (United Kingdom)

Tony Sissons, King's School (New Zealand)

Mark Sturgeon, Aylesbury Grammar School (United Kingdom)


Transgender Task Force


David Faus, Chair, St. Paul's School (United States)

Carrie Friend, St. Albans School (United States)

Rupert Heathcote, King Edward's School (United Kingdom)

Martin Huysamer, St. John's College (South Africa)

Shai Kohen, Crescent School (Canada)

Tom Matthews, St. George's School (Canada)

Andrew McGregor, Harrow School (United Kingdom)

Rick Melvoin, Belmont Hill School (United States)

Tony Szymendera, St. Christopher's School (United States)

Greg Wain, The Southport School (Australia)

Grant Watson, Scotch College (Australia)