Program Schedule

CONFERENCE PROGRAM SCHEDULE

Sunday Monday Tuesday Wednesday

DAY 1–SUNDAY, JUNE 26, 2016
Time Event Location
1:00–3:00 PM Registration
Campus Tours
Welcome Activities
McLean Hall
3:00–4:45 PM Conference Plenary Opening and Keynote Speaker: Amanda Lindhout, Freedom In Forgiveness Dixon Gym
4:45–6:30 PM Taste of BC Reception Senior School Fields

DAY 2–MONDAY, JUNE 27, 2016
7:30–8:30 AM Buses depart the conference hotels
8:00 AM Continental Breakfast
9:00–10:15 AM Plenary Session featuring Shimi Kang, The Self-Motivated Leader
Dixon Gym
10:15–10:45 AM Break
10:45–11:45 AM

Workshop Block 1
Featured Workshop

12 NOON–1:30 PM LUNCH
1:45–3:00 PM Plenary Session featuring Simon Jackson, The Power of Youth Engagement Dixon Gym
3:00–3:15 PM Break
3:15–4:15 PM

Workshop Block 2
Featured Workshops

4:15–4:30 PM Break
4:30–5:30 PM Plenary Session featuring Joseph Boyden, Four Seasons and Four Directions in Education: Rising, Accepting, Creating and Empowering Dixon Gym
5:30 PM Buses depart for Museum of Anthropology Event
6:00–8:30 PM Cocktail Reception at the Museum of Anthropology
Museum of Anthropology

DAY 3–TUESDAY, JUNE 28, 2016
7:30–8:30 AM Buses depart the conference hotels
8:00 AM Continental Breakfast
9:00–10:30 AM Plenary Session featuring Lisa Glithero, Education for Change, A Vision for a Sustainable 21st Century Dixon Gym
10:30–11:00 AM Break
11:00 AM–12 NOON

Workshop Block 3
Featured Workshops

  • Lisa Glithero, Education for Change, A Vision for a Sustainable 21st Century
  • Aaron Bohnen, Using Technology to Make the Teacher's Life Better
12 NOON–1:30 PM LUNCH
1:45–2:45 PM

Plenary Session featuring Michael Kaufman, Global Partners: Transforming the Lives of Boys and Men

Dixon Gym
2:45–3:00 PM Break
3:00–4:00 PM

Workshop Block 4
Featured Workshops

4:00 PM Dinner/Evening On Your Own

DAY 4–WEDNESDAY, JUNE 29, 2016
7:30–8:30 AM Buses depart the conference hotels
8:00 AM Continental Breakfast
9:00–10:00 AM

Plenary Session featuring

Richard Wagamese, Rekindling the Fire

Dixon Gym
10:00–10:15 AM Break
10:15–11:15 AM

Workshop Block 5
Featured Workshop

  • Mark Lowry, Sustainability, STEM, and Spatial Skills – Connecting the “What” with the “Where”
  • Neil Piller and Alex Minard, Build It and They Will Learn: What We Know About Boys Learning
11:15–11:30 AM Break
11:30 AM–12:30 PM

Closing Plenary Session featuring Rick Hansen, Difference Makers: Educating the Next Generation